Głośne sprawy medialne o pogryzieniach przez amstaffy sprawiły, że ten pies nie cieszy się najlepszą opinią. Warto jednak zwrócić uwagę, że rasa nie jest wpisana na listę groźnych i potencjalnie niebezpiecznych psów, a do pogryzień przez psy dochodzi niezależnie od ich rasy. Statystyki pokazują, że sprawcami pogryzień najczęściej są kundelki, pitbulle i owczarki niemieckie, a ofiarami dzieci, które często nie wiedzą, jak się zachować przy psie. Zatem, czy rasa ta jest faktycznie tak niebezpieczna?

Charakter

Faktem jest, że obawy przed amstaffem mogą być uzasadnione, gdyż jets to bardzo silny pies o mocnym zacisku szczęk. To oznacza, że jeśli wzbudzimy w nim agresję to amstaff może zrobić nam poważną krzywdę, a nawet doprowadzić do śmierci (szczególnie u dziecka). Jednak agresja nie jest wpisana w charakter tych czwórnogów. Mają one usposobienie przyjacielskie, lojalne (świetne psy obronne!) i wrażliwe. Dlatego odpowiednio wychowywane mogą być świetnymi przyjaciółmi całej rodziny. Niestety nieprawidłowe szkolenie, krzyki, przemoc i nieodpowiednie zabawy mogą zranić wrażliwą psychikę psa i doprowadzić u niego do rozwoju agresji. Jednak dotyczy to wszystkich ras. Różnica polega na tym, że przed większością małych i średnich psów jesteśmy w stanie się skutecznie obronić, a w przypadku amstaffów może być to bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Szkolenie

Podstawą współpracy z każdym psem, również tym o łagodnym usposobieniu jest odpowiednie wychowanie i szkolenie metodami pozytywnymi. Należy pamiętać, że proces ten zaczyna się jeszcze w hodowli, gdzie szczeniak ma możliwość obserwacji i nauki relacji pies – człowiek. Doświadczony hodowca przykłada do tego wielką wagę, a jego psy są doskonale wyszkolone i reagują na każde polecenie, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na wybór hodowli. Może się zdarzyć tak, że pies z pseudohowli o niewłaściwych wzorcach, z chowu wsobnego lub bity mimo najszczerszych chęci i ogromnej pracy będzie przejawiał skłonność do agresji, również agresji lękowej, która jest najczęstszą przyczyną pogryzień. Szkolenie psa musi być konsekwentne, rozpocząć się od pierwszych chwil w nowym domu i trwać przez całe życie psiaka. Z uwagi na fakt, ze rasa ta ma silny, dominujący charakter należy wprowadzić ścisłe zasady i się ich stale trzymać. Nie oznacza to, że trzeba być przesadnie surowym dla swojego psiaka – amstaffy uwielbiają zabawy, sporty (np. high jumps) i wspólne leżenie na kanapie.

 

Kilka słów o autorce